ORTC SUMMER RACE
Overall Finish List
July 18, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ty Fluharty Beaver Falls PA 78 16 M 1 Top Fin 16:12.39 5:14/M
2 Sean Aiken Jr. Pittsburgh PA 3 16 M 2 Top Fin 16:55.83 5:27/M
3 Harrison Repko Glenshaw PA 158 16 M 3 Top Fin 18:13.13 5:53/M
4 Alec Jerome Beaver Falls PA 90 15 M 1 15-19 18:17.27 5:54/M
5 Bob Teagarden Pittsburgh PA 176 47 M 1 45-49 18:57.24 6:07/M
6 Colton Ginsburg Venetia PA 80 11 M 1 1-14 19:21.81 6:15/M
7 Matt Montellanico Freedom PA 178 33 M 1 30-34 19:40.70 6:21/M
8 Connor Young Beaver PA 172 15 M 2 15-19 19:48.75 6:23/M
9 Steven Hardin Triadelphia WV 87 25 M 1 25-29 20:08.80 6:30/M
10 Judah Kaufmann Rochester PA 94 12 M 2 1-14 20:37.24 6:39/M
11 Thatcher Kotuby Ellwood City PA 96 14 M 3 1-14 20:44.83 6:41/M
12 Benjamin Kaufmann Rochester PA 93 13 M 4 1-14 20:50.89 6:43/M
13 Liam Ginsburg Venetia PA 82 9 M 5 1-14 20:53.97 6:44/M
14 Lexi Fluharty Beaver Falls PA 72 15 F 1 Top Fin 21:14.46 6:51/M
15 Ethan Malcomb Chester WV 98 25 M 2 25-29 21:18.46 6:52/M
16 Maureen Ginsburg Venetia PA 83 42 F 2 Top Fin 21:38.65 6:59/M
17 Charlie Coffield Washington PA 47 62 M 1 60-64 22:26.69 7:14/M
18 Kenneth Hareza Coraopolis PA 89 34 M 2 30-34 23:11.23 7:29/M
19 Erin Brown Chester WV 16 26 F 3 Top Fin 23:21.77 7:32/M
20 Joshua Snyder 174 38 M 1 35-39 23:29.75 7:35/M
21 Mitch Radella Cranberry Twp PA 180 56 M 1 55-59 23:57.68 7:44/M
22 John Petersson Bridgeville PA 151 51 M 1 50-54 24:18.27 7:50/M
23 Malachi Dickens Hamilton OH 65 15 M 3 15-19 24:18.86 7:50/M
24 Jeffrey Stouch Mount Joy PA 164 62 M 2 60-64 24:25.76 7:53/M
25 Anna McGowan 183 45 F 1 45-49 25:08.24 8:06/M
26 Easton Rosak Georgetown PA 159 11 M 6 1-14 25:30.44 8:14/M
27 Robyn Remic Ambridge PA 157 42 F 1 40-44 25:53.75 8:21/M
28 Joel Rosak Georgetown PA 160 44 M 1 40-44 26:20.15 8:30/M
29 John Snyder 175 40 M 2 40-44 27:21.85 8:49/M
30 James Ginsburg Venetia PA 81 42 M 3 40-44 28:07.00 9:04/M
31 Casey Arrington Beaver Falls PA 5 48 M 2 45-49 29:14.97 9:26/M
32 Thomas Schlotter Darlington PA 161 58 M 2 55-59 29:26.90 9:30/M
33 Wei Wang Aliquippa PA 170 54 F 1 50-54 30:16.21 9:46/M
34 Danielle Freeman Washington PA 181 36 F 1 35-39 30:17.22 9:46/M
35 Kayla Hareza Coraopolis PA 88 33 F 1 30-34 30:39.88 9:53/M
36 Olivia Callahan Homeworth OH 36 13 F 1 1-14 30:56.81 9:59/M
37 Chase Brooks Rochester PA 12 25 M 3 25-29 31:38.21 10:12/M
38 Melissa Reed Ambridge PA 154 39 F 2 35-39 31:39.23 10:13/M
39 Drew Bechas 177 16 M 4 15-19 31:45.54 10:15/M
40 Debbie Calmbacher Triadelphia WV 38 62 F 1 60-64 32:49.77 10:35/M
41 Troy Stiffler Evans City PA 163 59 M 3 55-59 32:54.56 10:37/M
42 Ronald Schubert Imperial PA 767 58 M 4 55-59 33:20.74 10:45/M
43 Shawn Dickens Hamilton OH 66 45 M 3 45-49 33:54.21 10:56/M
44 Taylor Freeman Washington PA 182 32 M 3 30-34 33:55.85 10:56/M
45 Pat Calmbacher Valley Grove WV 45 63 M 3 60-64 33:56.43 10:57/M
46 Keith Callahan Homeworth OH 22 42 M 4 40-44 34:11.33 11:02/M
47 Kenneth Kretschman Pittsburgh PA 97 66 M 1 65-69 34:23.67 11:05/M
48 Qinghua Zhang Moon Twp PA 173 58 M 5 55-59 34:28.17 11:07/M
49 Robin Reft Rochester PA 156 62 F 2 60-64 35:03.70 11:18/M
50 Tracy Rafail Sewickley PA 153 48 F 2 45-49 38:15.13 12:20/M
51 Deborah Guilbeau Duluth GA 86 55 F 1 55-59 39:41.62 12:48/M
52 Jennifer Walzer Gibsonia PA 169 46 F 3 45-49 39:51.16 12:51/M
53 Paul Reft Rochester PA 155 58 M 6 55-59 41:28.47 13:23/M
54 Ashley Mycholuk Aliquippa PA 100 36 F 3 35-39 42:30.41 13:43/M
55 Lauren Goldstein Pittsburgh PA 85 40 F 2 40-44 42:45.71 13:47/M
56 Af Goldstein Pittsburgh PA 84 44 M 5 40-44 42:46.12 13:48/M
57 Debra Vanek Mount Joy PA 167 64 F 3 60-64 43:35.80 14:04/M
58 Joe Toscano Allison Park PA 166 47 M 4 45-49 44:24.16 14:19/M
59 Kellie Walker Braddock PA 168 20 F 1 20-24 45:22.82 14:38/M
60 Emily Czapko Pittsburgh PA 53 41 F 3 40-44 49:11.79 15:52/M
61 Valerie Masters Ellwood City PA 99 33 F 2 30-34 49:48.00 16:04/M
62 Sara Gaus New Castle PA 79 35 F 4 35-39 57:50.32 18:39/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Christine Schubert Imperial PA 766 52 F 1 Top Fin 47:27.47 15:18/M
2 Tammy Steele Poland OH 162 44 F 2 Top Fin 51:26.34 16:35/M
3 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 95 55 F 3 Top Fin 51:57.82 16:45/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Travis Myers-Arrigoni Pittsburgh PA 760 29 M 1 Top Fin 33:18.13 5:22/M
2 Dalton Atchison Fort Wayne IN 748 26 M 2 Top Fin 37:30.64 6:03/M
3 Simon Short Monaca PA 769 40 M 3 Top Fin 39:46.64 6:25/M
4 Cody Redmond Bridgeville PA 763 29 M 1 25-29 42:48.30 6:54/M
5 Jessica Horvath Monaca PA 755 34 F 1 Top Fin 42:57.87 6:56/M
6 Kenneth Thatcher Midland PA 773 32 M 1 30-34 44:33.44 7:11/M
7 Gina Petito Bridgeville PA 761 26 F 2 Top Fin 48:20.77 7:48/M
8 Aaron Silvis Imperial PA 770 20 M 1 20-24 48:27.18 7:49/M
9 Keith Smetak Cranberry Twp PA 771 47 M 1 45-49 48:50.37 7:53/M
10 Dana Marchionda Aliquippa PA 759 47 F 3 Top Fin 49:54.41 8:03/M
11 Jay Knox Coraopolis PA 757 32 M 2 30-34 51:30.93 8:18/M
12 Kevin Walzer Gibsonia PA 776 48 M 2 45-49 54:21.57 8:46/M
13 Jill Price Duluth GA 762 42 F 1 40-44 55:02.20 8:53/M
14 Victoria Thibodeau Sewickley PA 774 44 F 2 40-44 55:15.50 8:55/M
15 Kenneth Frankenbery Aliquippa PA 754 58 M 1 55-59 57:45.77 9:19/M
16 Heather Loos Bridgeville PA 758 40 F 3 40-44 57:51.24 9:20/M
17 Marissa Crooks Wexford PA 752 40 F 4 40-44 57:51.24 9:20/M
18 Jacqueline Edmondson Pittsburgh PA 753 54 F 1 50-54 58:54.49 9:30/M
19 Gina Dansak North Huntingdon P 779 40 F 5 40-44 59:19.33 9:34/M
20 Lisa Sheets Homeworth OH 768 41 F 6 40-44 1:03:32.00 10:15/M
21 Conrad Uhric Jeannette PA 775 62 M 1 60-64 1:04:52.57 10:28/M
22 Anthony Sunseri Grove City PA 772 72 M 1 70-74 1:04:57.77 10:29/M
23 Erica Kain Sewickley PA 756 49 F 1 45-49 1:07:39.83 10:55/M
24 Doug Midcap Wheeling WV 777 59 M 2 55-59 1:07:49.40 10:56/M
25 Miriam Cremer Pittsburgh PA 751 52 F 2 50-54 1:12:00.86 11:37/M
26 Kristine Midcap Wheeling WV 778 51 F 3 50-54 1:18:42.26 12:42/M
27 Michael Schell Pittsburgh PA 765 55 M 3 55-59 1:31:25.00 14:45/M