PENN CHRISTIAN RUN WITH THE LIONS
Overall Finish List
May 19, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ethan Wymer Butler PA 392 20 M 1 Top Fin 16:11.71 5:13/M
2 Logan Rogers Butler PA 374 15 M 2 Top Fin 17:33.46 5:40/M
3 Samuel Elston Gibsonia PA 302 16 M 3 Top Fin 17:53.46 5:46/M
4 Daniel Deal 1731 20 M 1 20-29 18:05.80 5:50/M
5 Shae Sintz Butler PA 376 15 M 1 14-19 18:50.38 6:05/M
6 Silvio Andreassi Butler PA 268 16 M 2 14-19 18:57.69 6:07/M
7 Jim Haughey 1733 52 M 1 50-59 19:34.18 6:19/M
8 John Elston Gibsonia PA 301 55 M 2 50-59 21:00.44 6:46/M
9 Chase Depew Butler PA 283 18 M 3 14-19 21:15.63 6:51/M
10 Tyler Crummy Renfrew PA 281 39 M 1 30-39 21:23.97 6:54/M
11 Kim Platt Butler PA 370 45 F 1 Top Fin 21:24.55 6:54/M
12 Titus Fuller 1738 21 M 2 20-29 21:53.21 7:04/M
13 Jacob Butler 1730 14 M 4 14-19 22:08.10 7:08/M
14 Lucas Bowser Worthington PA 277 13 M 1 1-13 22:23.41 7:13/M
15 Jim Gallagher Prospect PA 349 57 M 3 50-59 22:46.47 7:21/M
16 Weston Graf 1750 10 M 2 1-13 22:48.75 7:21/M
17 Cooper Rauschenberger Butler PA 373 10 M 3 1-13 23:11.80 7:29/M
18 Erick Hortert Butler PA 356 56 M 4 50-59 23:39.47 7:38/M
19 Brian Mathieson 1736 47 M 1 40-49 23:50.47 7:41/M
20 Sam Steele Butler PA 383 42 M 2 40-49 24:04.20 7:46/M
21 Mitch Radella Cranberry Twp PA 371 57 M 5 50-59 25:10.15 8:07/M
22 Jinny Hertweck Renfrew PA 353 50 F 2 Top Fin 25:10.73 8:07/M
23 Dan Thompson 1757 39 M 2 30-39 25:13.79 8:08/M
24 Gavin Ferguson Butler PA 311 9 M 4 1-13 25:23.72 8:11/M
25 Maximus Steele Butler PA 382 10 M 5 1-13 25:23.78 8:11/M
26 Sydney Smith Evans City PA 378 19 F 3 Top Fin 25:28.72 8:13/M
27 John Ciafre Renfrew PA 1732 71 M 1 60-99 25:38.72 8:16/M
28 Rob Doverspike Renfrew PA 285 41 M 3 40-49 25:50.95 8:20/M
29 Holly Depew Butler PA 284 51 F 1 50-59 26:13.22 8:27/M
30 Wesley Hoffer Chicora PA 354 12 M 6 1-13 27:11.72 8:46/M
31 Tabitha Bowser Worthington PA 278 40 F 1 40-49 27:15.90 8:47/M
32 Caleb Doverspike 1728 10 M 7 1-13 28:11.33 9:05/M
33 Philip Lynch Pittsburgh PA 363 56 M 6 50-59 28:23.22 9:09/M
34 Brian Fuller 1737 48 M 4 40-49 28:28.15 9:11/M
35 Garrett Jr. Kurtz Cabot PA 362 6 M 8 1-13 29:04.23 9:23/M
36 Dustin Best Butler PA 276 35 M 3 30-39 29:05.68 9:23/M
37 Garrett Kurtz Cabot PA 361 35 M 4 30-39 29:11.15 9:25/M
38 Rhonda Maloney Mars PA 364 56 F 2 50-59 29:14.21 9:26/M
39 Gabriel Blasko 1763 11 M 9 1-13 29:32.88 9:32/M
40 Audrey Elston Gibsonia PA 287 13 F 1 1-13 29:52.47 9:38/M
41 Darian Bentivegna Mars PA 275 18 F 1 14-19 30:08.73 9:43/M
42 Marci Smith Evans City PA 377 43 F 2 40-49 30:33.48 9:51/M
43 Aaron Tolfa Renfrew PA 384 37 M 5 30-39 30:35.98 9:52/M
44 Norman Gottshalt 1767 56 M 7 50-59 30:47.96 9:56/M
45 Aidan Yorgey Cranberry Twp PA 393 9 M 10 1-13 31:21.63 10:07/M
46 Basil Bentivegna Mars PA 274 9 M 11 1-13 31:41.11 10:13/M
47 Bruce Barnes 1735 64 M 2 60-99 31:49.70 10:16/M
48 Marty Simmons Grove City PA 375 32 M 6 30-39 32:16.21 10:25/M
49 Brenda Sperski Leechburg PA 381 55 F 3 50-59 32:24.74 10:27/M
50 Holarn Graf 1751 8 M 12 1-13 32:34.23 10:30/M
51 Ryan Yorgey Cranberry Twp PA 394 40 M 5 40-49 33:00.42 10:39/M
52 Trisha Doverspike Renfrew PA 286 42 F 3 40-49 34:17.69 11:04/M
53 Peter M. Winkler Franklin PA 386 70 M 3 60-99 37:20.73 12:03/M
54 Abigail Haughey 1734 25 F 1 20-29 37:31.77 12:06/M
55 Pamela McCarrier Cabot PA 367 35 F 1 30-39 38:57.73 12:34/M
56 Matthew McCarrier Cabot PA 366 34 M 7 30-39 38:57.74 12:34/M
57 Caroline Freeze 1729 12 F 2 1-13 39:10.96 12:38/M
58 Suzzanne Freeze Butler PA 348 52 F 4 50-59 39:11.56 12:38/M
59 Tracy Rafail Sewickley PA 372 50 F 5 50-59 39:26.35 12:43/M
60 Laura Graf 1756 37 F 2 30-39 42:09.19 13:36/M
61 Johnny Patrus 1755 75 M 4 60-99 42:20.36 13:39/M
62 Faith Emig 304 10 F 3 1-13 42:47.74 13:48/M
63 Charlotte Emig 303 46 F 4 40-49 42:48.14 13:48/M
64 Radhika Ganesan Cranberry Twp PA 350 37 F 3 30-39 46:35.19 15:02/M
65 Claudia Benack Pittsburgh PA 273 64 F 1 60-99 51:00.70 16:27/M
66 Bill McCarrier Butler PA 365 61 M 5 60-99 52:15.52 16:51/M
67 Ruth McCarrier Butler PA 368 60 F 2 60-99 52:16.24 16:52/M
68 Kamila Aubrey 424 7 F 4 1-13 53:31.23 17:16/M
69 Trish Canedy Herman PA 279 62 F 3 60-99 57:36.52 18:35/M
KIDS RACE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Braylie Mathieson 426 10 F 1 9-11 2:53.51 5:46/M
2 Lucas Bowser 427 13 M 1 12-14 2:53.52 5:46/M
3 Thrayce McCaslin 416 11 M 1 9-11 3:15.23 6:30/M
4 Bella MacHak Harmony PA 412 9 F 2 9-11 3:25.52 6:50/M
5 Zoey McCarrier Cabot PA 414 8 F 1 6- 8 3:30.45 7:00/M
6 Thomas Davison Butler PA 406 9 M 2 9-11 3:37.52 7:14/M
7 Shae Crummy Renfrew PA 403 8 F 2 6- 8 3:44.77 7:28/M
8 Charli Doverspike Renfrew PA 409 12 F 1 12-14 4:00.48 8:00/M
9 Kendall Nace Butler PA 417 10 F 3 9-11 4:05.52 8:10/M
10 Makessa Aubrey 423 8 F 3 6- 8 4:06.25 8:12/M
11 Camden Rauschenberger Butler PA 418 8 M 1 6- 8 4:15.81 8:30/M
12 Luca Tolfa Renfrew PA 419 7 M 2 6- 8 4:18.96 8:36/M
13 Eyva Yorgey Cranberry Twp PA 421 7 F 4 6- 8 4:31.27 9:02/M
14 Thea McCarrier Cabot PA 413 5 F 1 1- 5 4:49.77 9:38/M
15 Wesley Yorgey Cranberry Twp PA 422 4 M 1 1- 5 5:03.25 10:06/M
16 Vivian Davison Butler PA 407 8 F 5 6- 8 5:22.37 10:44/M
17 Natalie Davison Butler PA 405 8 F 6 6- 8 5:31.27 11:02/M
18 Eliza Carnahan Butler PA 401 3 F 2 1- 5 7:58.47 15:56/M
19 Lucy Carnahan Butler PA 402 3 F 3 1- 5 8:16.29 16:32/M
20 Vera Crummy Renfrew PA 404 5 F 4 1- 5 9:42.72 19:24/M