OIL CREEK STACKED HALF MARATHON
HALF MARATHON
Age Group Results
May 20, 2023
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holly Jackson Sharpsville PA 799 38 12 2:38:26.42 12:06/M
2 Alethea Burkett Emlenton PA 732 46 13 2:39:09.36 12:09/M
3 Traci Hanna Cranberry PA 783 50 14 2:42:08.62 12:23/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Hogg Oil City PA 795 28 16 2:45:41.74 12:39/M
2 Danielle Speer Titusville PA 956 28 60 3:51:01.65 17:38/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Reiser Franklin PA 944 35 23 2:49:18.80 12:55/M
2 Anne Carine Hermitage PA 735 37 31 2:56:59.77 13:31/M
3 Sara Zimmerman Erie PA 981 34 35 3:02:24.16 13:55/M
4 Holly King Albion PA 905 39 41 3:07:38.75 14:19/M
5 Rebecca Beach Tionesta PA 722 37 52 3:21:36.83 15:23/M
6 Samantha Owens Titusville PA 937 30 57 3:39:48.39 16:47/M
7 Lacie Haupt Erie PA 784 39 59 3:47:22.15 17:21/M
8 Jessie Hauptmann Titusville PA 786 32 69 4:33:26.41 20:52/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelley Muth Du Bois PA 930 49 38 3:05:45.92 14:11/M
2 Monica Hepler Emlenton PA 791 49 42 3:10:11.79 14:31/M
3 Amanda Dando Forestville NY 745 43 44 3:16:27.56 15:00/M
4 Michelle Kopfinger Lewisburg PA 908 45 50 3:21:23.55 15:22/M
5 Trisha Schreiber Erie PA 949 49 63 3:54:50.78 17:56/M
6 Teshia MacQuarrie Titusville PA 916 41 70 4:33:26.41 20:52/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Crissman Rew PA 741 55 18 2:45:54.72 12:40/M
2 Barbara Gross Wattsburg PA 780 57 30 2:56:21.78 13:28/M
3 Heather Nelson Titusville PA 931 52 33 3:01:03.32 13:49/M
4 Amy Fisher Erie PA 770 50 40 3:07:17.22 14:18/M
5 Cheri McGuire Erie PA 924 51 46 3:18:37.53 15:10/M
6 Sharon Vroman Centerville PA 967 59 49 3:21:14.86 15:22/M
7 Kathleen Warner Titusville PA 969 59 61 3:52:23.69 17:44/M
8 Darlene Smith Pleasantville PA 953 55 62 3:52:23.69 17:44/M
9 Stephanie Hicks Erie PA 793 55 64 3:54:53.63 17:56/M
10 Traci Middleton Waterford PA 926 56 66 4:10:36.82 19:08/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jane Kone Howard PA 907 69 58 3:42:04.74 16:57/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rodney Confer Pleasantville PA 740 36 1 1:58:21.50 9:02/M
2 Ryan Geer Kane PA 775 43 2 2:00:11.33 9:10/M
3 Clark Hepler Franklin PA 789 52 3 2:02:33.00 9:21/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Rice Johnson City NY 945 0 67 4:15:02.32 19:28/M
Male 1 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lawrence Burkett Emlenton PA 734 16 10 2:34:27.57 11:47/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hunter Ksenich North East PA 909 23 4 2:08:05.11 9:47/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Kellogg Titusville PA 901 33 6 2:18:05.11 10:32/M
2 Chris Jamieson Titusville PA 826 32 7 2:22:55.38 10:55/M
3 Edward Culbertson Oil City PA 744 31 28 2:54:38.54 13:20/M
4 Marcel Moody Meadville PA 927 30 53 3:23:00.39 15:30/M
5 Allen Crowell Toronto OH 743 38 65 3:57:13.77 18:06/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Young Youngstown OH 976 47 17 2:45:46.49 12:39/M
2 Joseph Burkett Emlenton PA 733 46 19 2:46:10.27 12:41/M
3 Matthew Hepler Emlenton PA 790 49 20 2:46:45.55 12:44/M
4 Rick White 995 49 21 2:48:22.82 12:51/M
5 Marvin Hall Oil City PA 781 48 22 2:48:57.57 12:54/M
6 Chad Eisenman Mount Pleasant PA 768 44 25 2:49:21.24 12:56/M
7 Mike Mathews Johnstown PA 921 43 29 2:56:10.67 13:27/M
8 Rory Hamilton Erie PA 782 41 39 3:07:05.80 14:17/M
9 Craig Deeter Franklin PA 748 43 54 3:27:38.80 15:51/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Crissman Rew PA 742 55 5 2:13:44.22 10:13/M
2 Jody Weidner 997 58 8 2:29:33.22 11:25/M
3 Jason Woolcock Oil City PA 973 51 11 2:34:51.47 11:49/M
4 Timothy Augustyniak Erie PA 710 58 15 2:45:27.81 12:38/M
5 Randy Kulesza Erie PA 911 50 26 2:52:00.59 13:08/M
6 Darrin Birtciel Erie PA 727 55 27 2:53:55.15 13:17/M
7 Jeff Semanco Hermitage PA 950 52 32 2:57:12.78 13:32/M
8 David Murray Portersville PA 929 58 36 3:02:43.92 13:57/M
9 Matt Moyer Clark PA 928 54 43 3:11:26.10 14:37/M
10 Jim McEldowney Edinboro PA 923 53 45 3:18:15.28 15:08/M
11 Philip Taylor Titusville PA 958 51 47 3:20:00.86 15:16/M
12 Joe Kopfinger 993 52 51 3:21:24.36 15:22/M
13 Tony Melendez Erie PA 925 52 55 3:31:36.62 16:09/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Donnelly Edinboro PA 750 64 9 2:33:48.80 11:44/M
2 Anthony Sakalousky Franklin PA 948 60 24 2:49:20.21 12:56/M
3 Tony Ruth Seneca PA 947 62 34 3:01:04.75 13:49/M
4 Wes Rowden Cambrigde Springs 946 61 37 3:03:20.58 14:00/M
5 Charles Vroman Centerville PA 966 60 48 3:21:12.36 15:22/M
6 William Whaley Corry PA 970 64 56 3:32:03.36 16:11/M
7 Scott Kennedy Titusville PA 904 69 68 4:31:53.26 20:45/M